Načítání obsahu...

Jak si vybrat správný vysavač

Vysavač je věcí, která je pro většinu lidí synonymem nudnosti a otravného nákupu, ale jen o málo produktech se dá tvrdit, že je potřebujeme všichni, alespoň tedy v našich středoevropských podmínkách, kde je uklizená domácnost podobně důležitým osobním atributem, jako pro Američany zářivý úsměv. Kärcher se výrobě vysavačů nevěnuje tak dlouho, jako výrobě tlakových čističů, ale jeho portfolio je v tomto ohledu minimálně stejně rozvětvené. Stejně, jako u každého našeho sortimentu jsou stroje děleny na domácí a profesionální varianty. Dále je třeba rozlišit vysavače průmyslové a vysavače pro vnitřní prostory.

Dílenské vysavače domácí třídy jsou značeny jako WD, to je zkratka WET DRY, pro neangličtináře mokrosuchý. Neznamená to, že vysavač vám prodáme z části navlhčený, ale znamená to, že s ním můžete vysávat i vodu. Častou chybou bývá, že mokrosuché vysavače bývají považovány za čističe koberců a čalounění, ale to není pravdou, to jsou stroje zcela jiné koncepce. Mokrosuchý vysavač například dokáže odsát vodu z podlahy, když se stane podobně nemilá věc, jako vytečení pračky, dále jsou tyto stroje schopny vysát bahno, které se nám v deštivých podzimních dnech může dostat do auta a mnoho dalšího. Nabízíme mnoho variant, těchto strojů, jsou číselně rozřazeny vzestupně dle výkonu a výbavy od modelu WD 2 po model WD 6. Není to jako u tlakových čističů, kde je třeba pečlivě rozhodovat, co bude vhodné pro naše využití. S každým z těchto modelů neuděláte chybu. Jediné, co doporučujeme, je vyhnout se počátku nabídky v podobě modelu WD 2, ten se sice pyšní roztomilým malým designem, ale úměrně tomu malým výkonem. Od modelu WD 3 a výše získáte věrného pomocníka, který vám pomůže všude. Vysát auto?  Vysát garáž? Vysát dílnu? Rozfoukat listí? Nic není problém. Tyto vysavače mají poměrně dostupnou cenu a jejich síla je ideální i jako vysavač do domácnosti, místo běžných vysavačů z elekter. Tyto vysavače mívají často větší nádoby a jsou mírně hlučnější, ale to je jen malá daň za jejich univerzálnost. Podobné vysavače nabízíme i v profi provedení a ty kromě antracitové barvy mají označení NT. Funkčně jsou na tom podobně, ale zjednodušeně platí WD do garáže, NT na stavbu.

Nabízíme i vysavače pouze suché, ty mají označení T, nejedná se o stejné stroje jako vysavače mokrosuché, jen bez možnosti vysávat vodu. Jejich koncepce je odlišná. Jsou určeny k vysávání koberců a podlah ve vnitřních prostorách. To znamená, že nejsou určeny pro vysávání štěrku, listí, stavebního materiálu, ale dokáží perfektně vysát koberce a podlahy a vzhledem k tomu, že jsou to stroje profi řady, tak dokáží fungovat i v dlouhých časových intervalech. Jednoduše řečeno, řadu NT bude ovládat stavař, řadu T uklízečka. Tyto vysavače i přes svůj profesionální rodokmen mohou vzhledem k poměrně nízké ceně sloužit i doma.

Kärcher nabízí vysavač pro interiéry i v domácí verzi, ale ten je paradoxně dražší, než některé nižší modely řady T. Třída těchto vysavačů je označena jako VC. To, že domácí stroj je dražší, než stroj profesionální není náhoda nebo chyba v cenové politice, ale model VC je ztělesněním luxusu ve všech ohledech, v ovládání, sací síle a dokonce i ve vzhledu. Nevěříte, že by vysavač mohl být i dekorace v designovém bytě? Přijďte se podívat na model VC 6 k nám na prodejnu, možná si jej nekoupíte, ale určitě se vám bude líbit.

Častou otázkou související s vysavači jsou sáčky a jejich použití. Zákazníkům často vadí, že by měli do vysavačů používat sáčky, které jim připadají drahé, ale to je jen první pohled. Průmyslové vysavače jdou používat bez sáčků, ale důležité je zde slovo jdou. Neměly by, z technického hlediska není dobré, když všechen prach jde přímo do filtru, tento suchý fakt by k použití sáčku asi nikoho nepřesvědčil, ale důležité je co nadejde po vysávání. Prach ulpí v nádobě a na filtru, filtry je třeba ručně pročistit, nádobu vymýt, nechat vysušit a tak dále. V praxi to v extrémním případě může znamenat pár minut vysávání následované 20 minutovou čistící seancí. Jsme přesvědčeni, že vytáhnutí a vyhození plného sáčku zhruba jednou za měsíc je pohodlnější a budete mít z našich produktů i lepší pocit. Dále se nemusíte bát, naše sáčky nejsou jako sáčky k malým vysavačům z elekter, ale jsou to vaky, které je nutné naplnit desítkami litrů prachu a nečistot. V tomto ohledu není investice do sáčků tak bolestná, jak se na první pohled zdá. Sáčky ke všem vysavačům i k letitým modelům míváme zpravidla na skladě, a pokud ne, tak není problém je dodat, jen je nutné vědět přesný typ vysavače, abychom vám mohli dát ty správné sáčky. Často se nám stává, že zákaznicí model vysavače specifikuji, jako „takový žlutý“, ale to je podobné, jako přijít do autosalonu Ferrari a říct, že chcete chladič do takového červeného. Nakonec se toho vždy dopátráme, ale je to trošku náročnější.

Stejně jako ke všem produktům Kärcher, tak i k vysavačům, lze zakoupit mnoho příslušenství. Při výběru příslušenství je nejdůležitější dívat se na jeho průměr. Zní to složitě, ale je to jednoduché. Všechny modely WD mají příslušenství průměru 35 mm. Všechny modely T mají příslušenství v rozměru 32 mm. Modely NT s jedním motorem mají stejně jako WD 35 mm a na konec modely NT se dvěma motory mají 40 mm. To vám poměrně dost pomůže v orientaci i v našem E-shopu.

Snad vám tento článek, alespoň trošku napověděl, pokud máte další dotazy, koukněte do sekce kontakty a zavolejte nám. Rádi vám odpovíme na otázky a třeba vám dokážeme, že vysavače jako takové nemusí být jen triviálním a nudným zbožím.Mgr. Michael Dvořák ml.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  

Další články v kategorii